Witamy na prywatnej stronie www.Korenkiewicz.PL

 


Fordońska Dolina Śmierci


        Dolina Śmierci - miejsce masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych przez członków pomorskiego oddziału Selbstschutzu oraz grupy funkcjonariuszy gestapo z oddziału Einsatzkommando 16. Egzekucje zostały przeprowadzone na początku II wojny światowej, w październiku i listopadzie 1939 r. Dolina mieści się na terenie dzisiejszego osiedla Fordon. Po zakończeniu II Wojny Światowej rozpoczęły się prace badawcze, które potwierdziły istnienie miejsca straceń. W 1946 roku ustawiono kamiennego obelisku ku czci ofiar mordu.

        Ofiarami były osoby wymienione w Fahndungsbuch - spisie osób przeznaczonych do stracenia, przygotowanym przed wojną przez centralne ośrodki kierownicze III Rzeszy. Pozostałe ofiary figurowały na listach przygotowanych dla gestapo już w czasie wojny, z adnotacją natychmiastowego aresztowania. Należeli do niego wszyscy, którzy w oczach hitlerowców stwarzali jakiekolwiek niebezpieczeństwo ze względu na swoje stanowisko, wykształcenie, pozycję społeczną czy polityczną (głównie nauczyciele, urzędnicy, inteligenci i księża) oraz Żydzi. Bywały jednak przypadki ofiar, które zginęły w wyniku samosądów Selbstschutzu, czyli lokalnej policji, składającej się z zamieszkałych na tym terenie przedstawicieli mniejszości niemieckiej.

        Przyszłe ofiary zostały aresztowane podczas licznych łapanek i obław mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Umieszczano ich później w różnych budynkach i ogrodzonych miejscach, gdzie dokonywano segregacji. Główne takie zgrupowanie osób uwięzionych po dokonaniu pierwszej segregacji znajdowało się w koszarach 15 pułku artylerii lekkiej, przy al. 1 Maja (obecnej ul. Gdańskiej). Stąd i z podobnych miejsc internowanych przewożono do Doliny Śmierci. Tam ich wysadzano, konfiskowano odzież, kosztowności i doprowadzając do fizycznego zmęczenia prowadzono do rowów. Egzekucji dokonywano głównie strzałem lub uderzeniem tępym narzędziem w tył głowy.

        Znane egzekucje odbywały się w terminach:
       - 10 października
       - 12 października (egzekucja Żydów)
       - 21 października
       - 25 października
       - 1 listopada
       - 11 listopada - ostatnia egzekucja.

        W toku przeprowadzonych w tej sprawie badań i śledztw ustalono, że za zbrodnie popełnione w Dolinie Śmierci głównymi odpowiedzialnymi są:
- Ludolf von Alvensleben - dowódca pomorskiego oddziału Selbstschutzu
- Jakub Löllgen - dowódca 20-osobowej grupy operacyjnej oddziału Einsatzkommando 16 z Gdańska

        Przed sądem w RFN w 1967 r. stanęli jedynie Jakub Löllgen i Horst Eichler (jego zastępca). Akt oskarżenia zarzucał spowodowanie w akcjach eksterminacyjnych w Bydgoszczy śmierci w sposób podstępny i z niskich pobudek 349 osób w tym 74 nauczycieli, 3 lekarzy i prezydenta miasta Leona Barciszewskiego. Obaj oskarżeni zostali uniewinnieni przez sąd przysięgłych, który stwierdził, że działali pod przymusem przełożonych.

        Ekshumacje zwłok przeprowadzono w dniach od 28 kwietnia do 2 maja 1947 r. z wyłączeniem 1 maja. Ekshumacja odbywało się to przy udziale członków Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Bydgoszczy, sędziów i lekarzy oraz krewnych i innych osób będących w stanie zidentyfikować ofiary. Łączna liczba ofiar Doliny Śmierci jest nieuzgodniona. Przykładowo podawane są liczby 4942 i 6600 osób.

        Zwłoki ekshumowanych uroczyście pochowano na cmentarzu honorowym na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy. W pobliżu Doliny Śmierci 31 sierpnia 1975 r. postawiono pomnik, na którym są wymienione niektóre zamordowane osoby wyaz z ich zawodem. Jest najwyższym w regionie, widoczny z daleka pomnikiem. Stylizowane złamane kłosy zboża na wysokich kolumnach przypominają wyciągnięte ku niebu ręce męczenników.

        Na nim też widnieje informacja:
Miejsce straceń 1200 obywateli polskich. 12 października, 11 listopada 1939


        2 marca 2000 r. zarejestrowano w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy Stowarzyszenia "Społeczny Komitet Budowy Kalwarii Bydgoskiej - Golgoty XX wieku". Zapoczątkowało to budowę w Dolinie Śmierci Drogi Krzyżowej, która miała być symbolem Drogi na Golgotę XX wieku ludności Bydgoszczy. Przewodnictwo nad budową Drogi Krzyżowej objął ks. prałat Zygmunt Trybowski.

        W 2004 r., w wigilię IV Dnia Papieskiego, dokonano poświęcenia I stacji Drogi Krzyżowej. W 2005 r., w wigilię V Dnia Papieskiego poświęcono kolejną stację Drogi Krzyżowej.

        Od wielu lat w niedzielę palmową odbywa się w Dolinie Śmierci Misterium Męki Pańskiej.











>> Powrót <<