Witamy na prywatnej stronie www.Korenkiewicz.PL

 


Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego


        Bydgoski pomnik to jedyny taki w kraju. Nieznanego z nazwiska, ciężko rannego w walce pod Murowańcem powstańca 16 czerwca 1919 r. wzięli do niewoli Niemcy. Przewieźli go do szpitala wojskowego w Bydgoszczy, gdzie powstaniec zmarł po kilku dniach. Mimo prób identyfikacji zmarłego, nie udało się ustalić jego nazwiska. Społeczeństwo Bydgoszczy sprawiło poległemu za wolność ojczyzny powstańcowi godny pochówek. Pogrzeb odbył się 26 czerwca 1919 na cmentarzu Nowofarnym. Idea ufundowania Grobu Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego zrodziła się w 1921 r. Na miejsce wyznaczono plac przy ul. Bernardyńskiej, gdzie do 1920 r. znajdował się pomnik poświęcony pruskim żołnierzom poległym podczas wojny 1870/71. Dzięki temu miejsce to miało odmienić historię. Pod koniec czerwca 1925 r. powstała murowana krypta, w części nadziemnej obłożona granitem. W Święto Żołnierza trumnę ze szczątkami Nieznanego Powstańca złożono w nowym grobie, który przykryto płytą z białego marmuru, z płaskorzeźbą anioła trzymającego wiązankę kwiatów i wieniec laurowy, opatrzoną napisem "Nieznanemu Powstańcowi Wlkp. Rodacy".

        W 1939 r. na polecenie niemieckiego okupanta grób zlikwidowano. Zrekonstruowano go w 1946 r., a odsłonięcie połączono z obchodami 600-lecia nadania Bydgoszczy praw miejskich. W 1986 r., w 68. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, odsłonięto usytuowany kilka metrów od grobu Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. W roku, w którym obchodziliśmy 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, grób i pomnik stworzyły zwartą całość.

        11 grudnia, w urnach umieszczono m.in. akt erekcyjny, emblematy Bydgoszczy i aktualne monety. Zamknięcia urn dokonali: Marian Kadow - prezes Kujawsko-Pomorskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Eugeniusz Grubczyński - członek tegoż towarzystwa i syn powstańca wielkopolskiego oraz Jerzy Lelwic z Pomorskiego Muzeum Wojskowego i Wojciech Sobolewski z Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.

        Jesienią 2008 pomnik i grób poddano przebudowie. Przedwojenny grobowiec i wybudowany w 1986 r. pomnik były od siebie oddalone o kilka metrów. Obecnie grób, w postaci leżącego krzyża, wraz z pomnikiem tworzą jednolitą całość. Na krzyżu zamontowano czapkę z orłem w koronie i charakterystycznym treflem. Modernizację grobu (160 tys. zł) sfinansowano z budżetu miasta.







>> Powrót <<