Witamy na prywatnej stronie www.Korenkiewicz.PL

 


Pomnik Kazimierza III Wielkiego


        Bydgoski pomnik Kazimierza III Wielkiego ma rozmiary: pięć metrów wysokości i siedem długości. Monument przedstawiający siedzącego na koniu króla, który nadał prawa miejskie Bydgoszczy, powstał w ogromnej stodole we wsi Rodowo koło Kwidzyna. Projekt Mariusza Białeckiego jury konkursowe wybrało w marcu 2002 roku. Pomnik Króla Kazimierza III Wielkiego w Bydgoszczy odsłonięto 27 października 2006 roku.

Kilka słów o Kazimierzu III Wielkim:

        Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310 w Kowalu, zm. 5 listopada 1370 w Krakowie) - król Polski w latach 1333-1370, ostatni władca z dynastii Piastów na polskim tronie.

        Najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, córki Bolesława Pobożnego.

        Jako władca unormował stosunki z Czechami i Zakonem Krzyżackim. W 1335 udało mu się uzyskać od czeskiego króla Jana Luksemburskiego zrzeczenie się pretensji do polskiego tronu. Jednocześnie zrzekł się praw do księstw śląskich, które w późniejszych latach bezskutecznie próbował odzyskać. Ostatecznie w 1348 w Namysłowie zawarł pokój z Czechami. Na mocy pokoju kaliskiego z 1343 odzyskał zajęte przez Krzyżaków Kujawy i ziemię dobrzyńską, w zamian zrzekając się praw do Pomorza Gdańskiego.

        Głównym sojusznikiem Kazimierza Wielkiego na arenie międzynarodowej byli Węgrzy. Z ich pomocą w latach 1340-1349 przyłączył do Polski większą część Rusi Halicko-Włodzimierskiej.

        W polityce wewnętrznej doprowadził do kodyfikacji prawa (statuty wiślicko-piotrkowskie), rozbudowy systemu obrony państwa oraz rozwoju miast. W 1364 ufundował Akademię Krakowską.

        Czterokrotnie żonaty, nie pozostawił legalnego następcy, dlatego po śmierci Kazimierza na mocy wcześniejszych układów tron polski przypadł jego siostrzeńcowi, Ludwikowi Węgierskiemu.

        Król Kazimierz III Wielki - najwyżej oceniony w historii Polski - zapisał się w historii Bydgoszczy przede wszystkim jako ten, który wyniósł Bydgoszcz na wyższy poziom rozwoju poprzez nadanie bydgoskiemu "castrum" praw miejskich.

        Decyzje Kazimierza były dla Bydgoszczy decydujące dla jej przyszłości, aż po dzień dzisiejszy.

        Należy jednak zaznaczyć, że król Kazimierz nie był założycielem Bydgoszczy jako osady, czy też jako ośrodka administracyjnego. Był budowniczym zamku, założycielem miasta, człowiekiem, który stworzył podwaliny przyszłej świetności Bydgoszczy.

        Spośród miast założonych przez króla, Bydgoszczy powiodło się najlepiej - jest obecnie największym z nich.

        Władca biorąc pod uwagę położenie Bydgoszczy, która była do pewnego stopnia kluczem do panowania polskiego na północno-zachodnich kresach Korony, postanowił wykorzystać nowe miasto dla wzmocnienia władzy polskiej nie tylko pod względem strategicznym, ale i gospodarczym.

        Miasto już uprzednio było siedzibą kasztelana zwanego podwojewodą (vicepalatinus) zachodniokujawskim, wobec czego posiadało już od ponad wieku pewne znaczenie administracyjne. W obliczu zniszczenia Wyszogrodu, który jeszcze w 1330 r. był ośrodkiem równorzędnym, Bydgoszcz pozostała bez konkurencji - skazana na odgrywanie roli większej, niż na początku swego istnienia. Gród zresztą już wcześniej w dokumentach nazywany był mianem "oppidum", czyli miasta.

        Co ciekawe, możliwe, że budowę zamku król zlecił jeszcze przed lokacją miasta. Za początek budowy warowni wymienia się najczęściej rok 1337 - czas wyłączenia ziemi bydgoskiej z okupacji krzyżackiej.W 1346 r. kiedy nastąpiła lokacja, zamek - określony "castrum", w którym rezydował burgrabia był już częściowo użytkowany.






>> Powrót <<